O našem pivovaru

Myšlenkou mít malý pivovar s vlastním pivem, jsem se začal zabývat již v roce 1983, tedy v době, kdy nebylo možné vlastnit výrobní prostředky. Cenná odborná praxe a hezké chvíle prožité v litovelském pivovaru, k tomu samozřejmě sládek Miroslav Koutek a poetické filmové zpracování hrabalových Postřižin, bylo tím správným nasměrováním mého srdce.

Po několika domácích várkách jsem pochopil, že chci mít malý, ale opravdový profesionální pivovar, kde vše funguje jako v tom velkém. A tak jsem si po mnoha letech svůj sen vyplnil.

Při výrobě většiny našich piv používáme české suroviny a osvědčené technologické postupy. Výrobu neurychlujeme chemicky ani časově. Používáme slad sladovaný na klasických humnech, žatecký chmel, plzeňskou vodu, dekokční způsob vaření mladiny, studené vedení hlavního kvašení v otevřených kádích na spilce a pomalé dozrávání v ležáckém sklepě při teplotě blízké nule.

Vyjímkou při výběru surovin i výrobních postupů jsou piva, která jsou něčím vyjímečná. Jsou to různé druhy svrchně kvašených piv jako jsou piva typu Weizen, Ale, IPA, Stout, Witbier aj.                                                                                                               

Sortiment a ceník ....... nebo-li, co a jak děláme :

To, co zde níže uvádíme je jen orientační náhled. Vyrábíme několik stálých typů, ale nejvíc nás baví hrát si s neomezenými možnostmi chmelení. Proto se často zabýváme tvorbou single hop (jednochmelových) piv a to v kategorii ležáků a piv typu IPA.

Nejnovějšími našimi pivy jsou od sládka Honzy tato piva:

CHMELOVOUS - světlý ležák 12° 

STODOLNÍ DESÍTKA - opravdové výčepní pivo, které má všechny vlastnosti poctivé desítky

THE LORD OF THE HOPS - svrchně kvašená řada single hop piv lišící se druhy použitých chmelů

 

etiketa radouš pilsner ilgner   

Pilsner Ilgner  

"České pivo moravského sládka"

jedná se o slušně chmelený klasický světlý 12° ležák  plzeňského typu, který je čepován nebo stáčen samozřejmě jako nefiltrovaný a nepasterovaný, je vařený dekokčním způsobem s použitím kounického sladu z Polabí, žateckého granulovaného chmele a kvalitního H kmene kvasnic spodního kvašení. 


etiketa radouš nový ležák   

Nový ležák   

je polotmavý ležák, který vznikl z důvodu poptávky po pivech s vyšší barvou, ovšem odlišuje se barvou i chutí od většiny polotmavých piv. Technologický postup výroby je podobný jako u našeho světlého ležáku, odlišnost je dána použitím různých sladů. 

etiketa stout radouš  

Radoush Stout  

v litovelském pivovaru jsme vždy vyráběli výborné černé pivo, já jsem se chtěl posunout do kategorie stoutu ve vlastním pojetí, takže jsem začal vařit opravdové černé pivo irského typu a suché chuti. V našem pivovaru jej vaříme již od roku 2008. Technologický postup a složení si nechává Radouš jako své tajemství. Na 6.ročníku Jarní ceny sládků 2012 na Zvíkově získalo toto pivo 1.místo v kategorii stout. Je to pivo samozřejmě nefiltrované a nepasterované. 

etiketa šekspír   

Viliem Šejkspír  

"Pivo momentální nálady"

 intuitivní ležák, někdy světlý, někdy třeba polotmavý, který vás s každou další várkou překvapí něčím novým. Jeho složení bývá proměnlivé a je ovlivněno momentálním psychickým stavem sládka a surovinami, které se v tu danou chvíli nachází ve skladu. Je pochopitelně nefiltrovaný a nepasterovaný, a může být někdy i svrchně kvašený. Alernativou je Johnny Šejkspír, také intuitivně tvořený sládkem Honzou Ilgnerem. 

 

 etiketa dr.čížek   

Dr.Čížek  

bylinný ležák, nesoucí jméno významného šťáhlaváka, českého vlastence, lékaře, botanika, architekta, technika, zakladatele místní záložny, skorozakladatele obecních lázní a příkladného starosty obce, MUDr. Antonína Čížka, který se sice ve Šťáhlavech nenarodil, ale pro zvelebení obce mnoho udělal. Vaří se ze světlého plzeňského sladu, žateckého chmele a bylin, které používáme jako čerstvé nebo sušené z místních zdrojů. Nepoužíváme žádné bylinné náhražky, proto je jeho výroba sezónní a vyjímečnou záležitostí.

etiketa ipa     

Radoush IPA hardrock 

I.P.A. ( India Pale Ale ) je svrchně kvašený speciál až 16% EPM, vyráběný ve stylu anglických piv typu Ale. Je velmi silně chmelený speciálními chmely ve čtyřech dávkách při chmelovaru a nejméně jedenkrát za studena. Toto výborné pivo se v Anglii začalo vyrábět z důvodu dlouhé cesty lodí do Indie, aby vydrželo a kolonisté měli co pít.

ipa radouš   

Radouš IPA tvrdá skála 

je identický také silně chmelený speciál 14% EPM. V tomto případě se jedná o naše oblíbené pivo, anglický India Pale Ale, ovšem v české verzi a pouze z českých surovin, protože mimo jiné chceme podpořit nové české odrůdy chmele. Používáme 3 druhy ve čtyřech dávkách při chmelovaru a jedenkrát za studena.

etiketa šťáhlavská desítka    

Šťáhlavská desítka 

"Pokutový kop do brány G."

ať se zastánci G nezlobí, původním impulsem bylo vyrobit poctivou desítku plnější chuti, než je obvyklé spíše jako dnes, než  jako tenkrát a přitom vytvořit určitý vlastní charakter tohoto piva za použití zajímavých surovin a kvalitního chmelení.

etiketa jedenáctka   

11%

klasický světlý ležák vyrovnanějšího chmelení s nižším EPM, aby bylo možné dát si ještě pár

radoush bock, etiketa, pivovar, šťáhlavy, pivo německého stylu, vilda    

Radoush Bock

speciální pivo německého typu v polotmavém provedení a s EPM 14% vyráběné spíše svátečně se zajímavým sladovým složením a vyšším chmelením, než je běžné pro polotmavá piva

    

1810 cider&beer

je netradiční spojení pivovaru s moštárnou. Nápoj je slabě alkoholický 3,5%, osvěžující a povzbuzující. Obsahuje kromě polyfenolů z chmele i polyfenoly z jablek a krásně se pije v horkých letních slunečných dnech. I když byl vznik nápoje inspirován populárními radlery, jde o technologicky odlišný nápoj. Není vyráběn z koncentrátu, není uměle aromatizován, ani doslazován ani uměle sycen CO2. Je nefiltrovaný a nepasterovaný a zachovává si všechny cenné látky v nezměněné podobě.

 

SVĚŽÍ JARNÍ  je naše staronové, světlé, lehké, jarní, svěží, svrchně kvašené pivo s EPM 11% a je to takový návrat do jara 2009, kdy jsme připravili podobný typ z momentálně dostupných surovin, a protože chutnalo lehce, svěže a bylo jaro, dali jsme pivu tento název. Etiketu promýšlíme......